جوجه ریزی در اسفندماه افزایش خواهد یافت

افزایش جوجه ریزی در اسفندماه-تک نام پندار آریا

وزیر جهادکشاورزی در خصوص بخش دام و طیور فرمودند: به روال سنتی در سال‌های گذشته جوجه‌ریزی از ۲۰ بهمن تا پایان اسفند کاهش می‌یافت؛ این یعنی، توقف تولید. در دوره فعلی، برنامه تولید به نحوی برنامه ریزی شده است که تولید در دوره یاد شده حتی بیش از سایر ماه‌های سال خواهد بود، تولید دام و طیور باید همواره رو به بالا و صادرات‌محور باشد و بعد از تامین نیاز داخل و ذخایر، مازاد آن راهی بازارهای منطقه‌ای و بین‌المللی شود.

جناب آقای نیکبخت بار دیگر بر تولید صادرات‌محور تاکید کردند و افزودند: هیچ مانع و توقفی در تولید پذیرفته نیست، تولید سقف ندارد، چون ۱۵ کشور همسایه نیازمند محصولات کشاورزی ایران هستند و می‌توان با صادرات محصولات کشاورزی برای اقتصاد کشور ارزآوری کرد.

وی توسعه صنایع غذایی را حلقه تکمیل زنجیره ارزش کشاورزی خواند و افزودند: فراوری محصولات ارزش‌ افزوده را در پی دارد و ضمن جلوگیری از ضایعات و اتلاف محصول، امکان صادرات را فراهم می‌کند.

کاهش هزینه تولید

وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر خارج ساختن علم و تحقیق از چاردیواری گلخانه‌ها و موسسات فرمودند: حمایت علمی و فنی از کشاورز، کاهش هزینه تولید و کشاورزی بهره‌ور را به همراه دارد و ضروری است از ظرفیت علمی و شرکت‌های دانش‌بنیان برای بهره‌ور کردن تولید و به دنبال آن سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشاورزی استفاده شود و مراکز خدمات کشاورزی نقطه شروع برای ورود مطالعات و تحقیقات به داخل مزارع و واحدهای تولیدی است.

مقام‌عالی وزارت، فراهم ساختن فضای مناسب کسب و کار را عامل رشد تولید و حمایت از تولید داخل اعلام و تصریح کردند: برای رشد تولید، خودکفایی و پایداری در خودکفایی، ‌باید گشایش فضای کسب و کار ایجاد شود و کسی برای دریافت مجوز فعالیت معطل نماند، برای این کار، اختیارات به استان‌ها تفویض می‌شود و واحدهای شهرستانی مشکلات را به صورت مستقل و در زمان کوتاه رفع می‌کنند.

وی افزود: باید سیاست‌های بازرگانی در واردات و صادرات براساس حمایت از تولید داخل باشد، محدودیت سرمایه‌گذاری برداشته شده و موانع رشد تولید از پیش پای سرمایه‌گذاران و تولیدکنندگان برچیده شود.

آقای نیکبخت، وزارت جهادکشاورزی را واجد بخش مهمی از اقتصاد شامل؛ سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال دانست و اعلام کردند: در این میان، شیلات فرصت بسیار مناسب برای سرمایه‌گذاری و بازگشت سرمایه است. نزدیک به ۸۵ درصد ظرفیت معطل مانده در بخش صید و صیادی و به ویژه آبزی‌پروری در کشور وجود دارد.

وی یادآور شد: فرصت دریامحور فقط به معنای فعالیت ساحل‌نشین‌ها نیست، در اقتصاد دریاپایه ارتباط استان‌های مرکزی و دور از ساحل، منابع، تجهیزات و سرمایه از داخل کشور به سواحل برقرار می‌شود.

بهبود شرایط بخش شیلات

وی، از بهبود شرایط بخش شیلات خبر داد و تصریح کردند: مطالعات در سواحل انجام شده و در استان‌های ساحلی هزاران هکتار آماده اجرای طرح‌های آبزی‌پروری است، پرورش ماهی در قفس شرایط مناسب دارد و سایت‌های پرورش میگو برای بهره‌برداری به عنوان زنجیره ارزش آماده واگذاری به سرمایه‌گذاران است.

وزیر جهاد کشاورزی از آمادگی همه ارکان وزارت جهادکشاورزی برای استقبال از ماه مبارک رمضان و عید نوروز خبر داد و بیان کردند: برای تسریع در رفع کمبودهای احتمالی و ایجاد شرایط مناسب تا شروع ماه مبارک رمضان، ستادهای استانی و ستاد وزارت تشکیل می‌شود و رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان‌ها با کمک استانداران و ادارات صمت نسبت به تشکیل ستاد اقدام می‌کنند و شهرستان‌ها هم به این منظور با ایجاد کمیته به صورت مستمر و روزانه تامین و توزیع بازار را رصد خواهند کرد.

برای مطالعه کامل کلیک کنید.

۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *