افزایش یافتن تخم آرتمیای دریاچه ارومیه

به گزارش صنعت غذا و کشاورزی، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،  رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: بر اساس بررسی ما از ذخایر دریاچه ارومیه، تعداد تخم یا سیست آرتمیا در این دریاچه در خرداد ۹۸ حدود ۱۵ عدد در هر لیتر بوده که این رقم با افزایش نزولات آسمانی در سال قبل و اجرای طرح‌های احیا و رهاسازی آب رودخانه‌ها به دریاچه، افزایش یافته است.

نمونه برداری ذخایر:

وی اظهار داشت: ما هر ماه از طریق هفت ایستگاه برای ارزیابی ذخایر آرتیمای آب دریاچه ارومیه نمونه برداری می‌کنیم ضمن آن که خصوصیات فیزیکی و شیمیایی و همچنین میزان تولید جلبک‌هایی که غذای آرتمیا هستند مورد سنجش قرار می‌گیرد.

وی افزود: در حال حاضر ۹ استخر در مرکز تحقیقات آرتمیای کشور در ارومیه به منظور نگهداری و تشکیل بانک ژن زنده آرتمیا احداث شده که مورد پایش و تعیین کیفیت قرار می‌گیرد.

نکویی فرد به راه اندازی بانک سیست و اطلاعات ژنتیکی آرتمیا در کشور برای نخستین بار اشاره کرد وگفت: یکی از اهداف این بانک، جلوگیری از انقراض نسل آرتمیای ارومیانا و حفظ، نگهداری و تجدید نسل آن است.

 رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور درباره قاچاق تخم آرتمیا از دریاچه ارومیه گفت: متاسفانه قاچاق زیادی در زمینه تخم آرتمیا توسط بومیان از این دریاچه صورت می‌گیرد که بخش زیادی از آن به علت نداشتن اطلاعات و دانش نگهداری و فرآوری از بین می‌رود و در عین حال به ذخایر سیست دریاچه  نیز آسیب می‌زند.

نکویی فرد درباره خصوصیات آرتمیا نیز توضیح داد: این جانور آبزی در شرایط بد مانند کم آبی و شوری زیاد آب تخم مقاوم ایجاد می‌کند که می‌تواند در کف دریاچه در لایه‌های نمک بماند وبرای سال‌های بعد با بهتر شدن شرایط آب، تبدیل به نوزاد شود. آرتمیا در شرایطی که میزان شوری آب و غذا مناسب باشد زنده زایی می کند و یک آرتیمای ماده در طول زندگی سه ماهه خود چهار هزار نوزاد تولید خواهد کرد.

برای مطالعه متن کامل خبر، اینجا را کلیک نمایید.

۰

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *